Uudis

Port Artur 3 arhitektuurikonkursi võidutöö sündis Itaalias
26.10.06

Autor: Eno-Gerrit Link

Pärnu kesklinnas jõe äärde jääva 3,4hektarilise ala rahvusvahelise arhitektuurikonkursi esikoha pälvis Itaalia arhitektide töö “Flood”, mis näeb endise REVi territooriumil uut kaubanduskeskust koos parkimismaja ja kobarkinoga, 17korruselist kõrghoonet ja avalikku jõekallast.

Port Artur Grupi ja Eesti arhitektide liidu korraldatud konkursi võidutöö autorid on Fransesco De Luca, Paolo Gori, Romolo Nati, Antonio Capasso ja Giuliana Mancinelli Bonafaccia, keda kultuurkapital premeerib 180 000 krooniga.

Võistluste žüriisse kuulunud Pärnu linnaarhitekt Ülar Saar märkis, et võidutöö tugevaks küljeks on avaliku ruumi viimine jõe äärde, mis seni pole Pärnus eriti levinud. Itaallaste töö plussiks pidas Saar veel maapinna tasandil avatud hoonet, mis laseb kesklinna poolt tekkida silmsideme jõega.

Huvitavaid arutelusid tõotab tekitada võidutöösse joonistatud 17korruseline hoone, kus alumisel korrusel asuks hotell ja ülemistel apartement-tüüpi korterid, sest seni ei ole Pärnusse vaikival kokkuleppel ehitatud kõrgemaid kui kaheksakorruselisi maju.

“Kõrghoone selles kohas, kuhu kavandatakse ka silda, on veenev. Kõrguse üle saab kindlasti veel arutleda,” arvas Saar.

Arhitekt Fransesco De Luca ei näinud Pärnu keskmisest kõrgemas hoones probleemi. “Miks ei võiks kesklinnas mõni aktsent olla,” lausus ta.

Arhitektuurikonkursi teise koha ja 120 000kroonise preemia pälvis võistlustöö “Istu ja vaata”, mille autorid on Jan Skolimowski ja Peeter Loo arhitektuuribüroost Kamp Arhitektid ja arhitektid Kai Süda, Risto Parve ning Tiina Skolimowski.

Kolmanda koha ja 75 000kroonise preemia sai võistlustöö “Nicesaar”, mille autorid on arhitektuuribüroo Kosmos arhitektid Ott Kadarik, Villem Tomiste ja Mihkel Tüür.

25 000kroonine ergutuspreemia anti välja võistlustööle “Haribo”, mille autorid on arhitektid Maarja Kask, Karli Luik ja Ralf Lõoke arhitektuuribüroost Salto AB.

Teise ja kolmanda koha preemia ning ergutusauhinna pani välja Port Artur Grupp.

Konkursile laekus üheksa tööd, millest nõuetele vastas kaheksa.

Arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid arhitektid Kalle Vellevoog, Toomas Paaver, Andres Siim, Kalle Komissarov ja Jaak Huimerind, Pärnu linnaarhitekt Ülar Saar, sisearhitekt Ants Tolli, Pärnu linnavalitsuse esindaja abilinnapea Mart Alliku ning Port Artur Grupi juhatuse liikmed Viljo Vetik ja Kaido Kruusoja.

Vetik tunnustas võidutöös pakutud jõeääre lahendust ja lisas, et teisteski töödes on detaile, mida võiks uue kaubanduskeskuse ehitamisel kasutada.