Port Artur Grupp
Port Artur HaldusPort Artur ArendusPort Artur Kaubanduskeskused
sisukord
et
en
ru
 
 

Uudis

Viisitamm lubas Pärnusse 17korruselise hoone ehitada
03.07.07

Autor: Teet Roosaar

Pärnu linnapea Mart Viisitamm muutis Pärnusse kõrghoonete ehitamise kauplemisobjektiks ja lubas Port Artur Grupil südalinna 17korruselise hoone püstitada.

Läinud aastal korraldas Port Artur Grupp endise REVi territooriumi hoonestamiseks rahvusvahelise arhitektuurikonkursi, mille võitis Itaalia arhitektide töö “Flood”. Võidutöö kohaselt ehitatakse Lai 10 territooriumile ligi 70 000 ruutmeetri suurune 17korruseline vabaaja- ja kaubanduskeskus.

Üks kõrghoone avab tee järgmistele

Keskusesse on planeeritud kaubandus-, büroo- ja äripinnad, toitlustusasutused, ööklubid, restoranid, baarid, kino- ja multifunktsionaalsed saalid, samuti 150kohaline hotell ja parkimiskohad kuni 650 autole.

Ligi pool krundi mahust moodustab avatud linnaruum koos haljas- ja puhkealadega ning jõekaldale rajatava promenaadiga.

17korruseline kõrghoone oli arhitektide ja ärimeeste soov, kehtiv detailplaneering seda ette ei näinud. Ehkki Pärnu linnavolikogu liige Elmar Lepp on juba ammu tahtnud, et Pärnus vaieldaks selgeks, kuhu ja kui kõrgeid hooneid võib ehitada, pole ühtegi dokumenti vastu võtta suudetud.

Viisitamm muutis kesklinna 17korruselise hoone ehitamise lubamise kauplemisobjektiks.

“Linnal ei ole midagi selle vastu, et kesklinna jõe äärde selline maja võiks kerkida,” ütles linnapea. “Tõenäoliselt arvab sama ka volikogu.”

Viisitamm möönis, et ühe kõrghoone lubamine avab tee teistele ning 17korruseline maja muudab oluliselt praegust linnapilti. Seni on Pärnusse lubatud ehitada kaheksakorruselisi hooneid, Esplanaadi 10 soovitakse rajada kümnekorruselist maja.

Äri ja poliitika käsikäes

Peale linnaehitusliku väljanägemise on endisele REVi territooriumile kerkival kõrghoonel poliitiline pool. Ajal, kui Isamaaliidu planeeringute abilinnapeaks oli Maire Nigul, müüs linnavalitsus kolme miljoni krooni eest tema osalusega firmale REVi territooriumi hoonestusõiguse.

Seitse aastat hiljem, kui osa territooriumist oli vaja kesklinna silla koridoriks, asus Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) vahepeal hoonestusõiguse omanikuks saanud Port Artur Grupilt maatüki ostmise tempot üles kruvima.

IRLi esindav endine abilinnapea Raul Sarandi esitas volikogu eelnõu, milles sooviti, et linn otsustaks uue silla ehitada Raba ja Aia tänava vahele. Selline otsus sundinuks linna sillakoridori ükskõik millise hinna eest Port Artur Grupilt ära ostma.

Nüüdne planeeringute abilinnapea, reformierakondlane Peeter Saunpere seevastu rõhutas, et linn võib uue silla ehitada ka näiteks Tammsaare puiestee pikendusele.

Kuigi Raba ja Aia tänava vahele silla ehituseks on lõpuks sillakoridori vabastamise kokkulepe sõlmitud, on silla rajamine endiselt mägede taga. “Silla planeering läheb nüüd uuesti linnavalitsusse vastuvõtmisele ja seejärel avalikule arutelule,” selgitas Viisitamm. “Kui detailplaneering on vastu võetud, saab 2008. aasta alguses või keskpaigas projekteerimisega alustada. Kui finantseerimise kord on lahendatud, on reaalne 2010. aastal sillaehitust alustada.”

2010. aastal praegust linnavalitsust enam võimul ei ole. Silla rajamine maksab vähemalt miljard krooni.Uudised ja teated
15.09.15  12:27

Selgusid Port Artur 2 ja parkimismaja vahelise hoone arhitektuurikonkursi tulemused

Port Artur korraldas arhitektuurivõistluse Aida tn 10 kinnistule Port Artur 2 ja...

loe edasi

otsingarhiiv

Port Artur Grupp toetab