Port Artur Grupp
Port Artur HaldusPort Artur ArendusPort Artur Kaubanduskeskused
sisukord
et
en
ru
 
 

Uudis

Pärnu kesklinna tänavalõik kaetakse klaaskatusega
24.01.08

Autor: Teet Roosaar

Aasta-paari pärast on kontserdimaja ja Port Arturite vaheline Pärnu kesklinna kvartal tundmatuseni muutunud: parkla asemel on linnaväljak, kontserdimaja ja Hansapordi vaheline jalakäijate tänav kaetakse osalt klaaskatusega.

“Klaasiga kaetud tänavaala on pärnakate jaoks uudne lahendus, kuid nii Tallinnas kui Riias on see juba kasutust leidnud. Näiteks Riia südalinnas on mitu majakvartalit klaaskonstruktsiooniga kaetud, et soosida ilmastikukindlat majadevahelist liikumist,” selgitas projekti üks visionääre Rein Kõgel.
 

Linn ja erainvestorid käsikäes

Eelmise aasta 26. detsembril lõppes linnavalitsuse ja erainvestorite koostöös korraldatud arhitektuurikonkurss Aida ja Põhja tänava ehitamiseks, mille võitsid arhitektid Katrin Koov ja Kaire Nõmm. Mõlemad noored arhitektid on pärnakatele tuttavad kontserdimaja arhitektidena.

Konkursi võidutööga saab Pärnu kontserdimaja fuajees tutvuda jaanuari lõpuni. Tänavate konkursi võidutööd ja investorite kavatsusi kõrvutades võib Pärnu tulevasest linnasüdamest juba mingi ettekujutuse saada.

Kesklinna silla juures asuva kahe elumaja vaheliselt alalt algab jalakäijate tänavana loodav Aida tänav, mis viib Pärnu Keskuse hoonete vahelt ja Port Artur 2 kõrvalt Aia tänava pikenduseni. Aida ja Aia tänava lõikumise kohta on planeeritud uus bussijaam.

Pärnu linnamuuseumi juurest alguse saav Põhja tänav suundub paralleelselt Aida tänavaga, kulgedes Ringi tänavani.

Pühavaimu ja Nikolai jätkuvad teised pool Pikka tänavat jalakäijate tänavana, lõppedes Põhja tänaval. Kas Hommiku tänava lõik jääb jalakäijate või autoliiklusega teeks, on veel lahtine.

Port Artur 1 parkla asemele on arhitektid kavandanud linnaväljaku, kus võib turgu pidada ja kontserte korraldada.

Kontserdimaja juures asuva tänavakatte on arhitektid Koov ja Nõmm kavandanud risti-rästi asuvate palkide kujuliselt. Just nii, nagu sajanditaguses Pärnus endise väikese jõe peal kaupa parvetati. Põhja tänava katteks saab munakivi imiteeriv savikivisillutis.

Linn ja erainvestorid jagasid kohustused

Pärnu Keskuse kaubamärgi alla koonduvad Aida Partnerid OÜ ehitatav äri- ja eluhoone aadressil Aida 7, Neli Investorit OÜ rajatav äri- ja eluhoone Lai 5 ja Win Markets OÜ püstitatav parkimismaja Lai 7.

Majade vahele, üle Aida tänava ehitatakse kaks jalakäijate ülekäigusilda, mille abil saab liikuda Pärnu kaubanduskeskuse hoonete ja parkimismaja vahel.

Mööda Aida tänavat jalutavad inimesed satuvad osalt klaaskonstruktsiooniga kaetud tänavalõigule, mis moodustab esimese omalaadse aatriumi Pärnus. Kaetud tänavalõik on ligi 100 meetrit pikk ja ulatub Hansapordi majast praeguse Port Artur 1 taguse parklani.

Tänavavõrgu väljaehitamiseks on linnavalitsus ja erainvestorid allkirjastanud kokkuleppe, mille järgi linn maksab pool 16 miljoni krooni suurusest eelarvest.

“Tänavate ehitamise alla kuulub sõiduteede, kõnniteede, sademeveekanalisatsiooni, tänavavalgustuse ja avalikuks kasutamiseks mõeldud haljasalade rajamine. Selle projekti raames ehitatakse Pärnu linnale enam kui kilomeeter uut tänavavõrgustikku,” rääkis Aida Partnerite ja Win Marketsi üks omanikke Rein Kõgel.

Kõgel ütles, et kesklinna tänavate väljaehitamisel on neil kanda suur vastutus, sest Eestis on erakapitali ja omavalitsuse ressursse liitvad koostööprojektid alles algusjärgus.

Pärnu Keskus valmib selle aasta septembris, parkimismaja valmimisajaks on omanikud kavandanud 15. augusti. Pärnu Keskuse kaubamärgi all opereeriva Nelja Investori äri- ja eluhoone ehitustöödega alustatakse kevadel, maja loodetakse lõpetada järgmise aasta kevadeks.

 Uudised ja teated
15.09.15  12:27

Selgusid Port Artur 2 ja parkimismaja vahelise hoone arhitektuurikonkursi tulemused

Port Artur korraldas arhitektuurivõistluse Aida tn 10 kinnistule Port Artur 2 ja...

loe edasi

otsingarhiiv

Port Artur Grupp toetab