Port Artur Grupp
Port Artur HaldusPort Artur ArendusPort Artur Kaubanduskeskused
sisukord
et
en
ru
 
 

Uudis

Tallinna-Tartu tee valmib Pärnu ümbersõidu arvelt
10.01.08

Autor: Teet Roosaar

Aastaid kestnud Pärnu ümbersõidutee projekteerimine võib lõpusirgele jõuda: maanteeamet tahab projekti maikuuga lõpetada ja aastatel 2009-2011 tee valmis ehitada.

Seni on projekteerimine käinud hoogtöö korras. Aeg-ajalt tutvustatakse provintsis Taani firma jooniseid, siis valitseb aasta-paar vaikust.

Kui Pärnu Postimees teisipäeval Pärnu ümbersõidutee valmimisvõimaluste vastu huvi tundis, selgus, et maanteeametis valmistatakse ette tunduvalt teistsugust projekti, kui sellest Pärnu linnapea või maavanema kabinetis teatakse.

Tallinna-Tartu teeks tuleb raha säästa

Pärnus on arutatud jooniseid, mis maanteeameti koduleheküljel ripuvad ja mida kuurortlinnas aeg-ajalt tutvustamas ja kooskõlastamas käiakse. Mai lõpus valmiv tehniline projekt sisaldab aga lahendusi, mis on tingitud võimalikult odavama läbiajamise soovist.

Kärpimise põhjus on Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) vaidlus Tallinna-Tartu maantee finantseerimise üle. IRL püüab jahenevas majanduskeskkonnas kasutada reserve, Reformierakond tahab raha kütuseaktsiisist võtta. Mida rohkem raha kütuseaktsiisist Tallinna-Tartu maanteele võetakse, seda vähem jääb seda Eesti muudele tee-ehitusprojektidele.

Varasemad Via Baltica ümbersõidu variandid algavad Sauga ristist ja teevad natuke enne linnapiiri läbimurde vana piimakombinaadi juurest, ühinedes KEKi kandis Ehitajate teega. Vaieldud on, kuidas piimakombinaadist mööduda, viimati oli kõige tõenäolisem üks suund ühelt ja teine teiselt poolt piimakombinaati.

Teisipäeval ütles maanteeameti europrojektide osakonna peaspetsialist Peeter Krusten, et maanteeamet on loobunud piimakombinaati arendava Port Artur Grupi ja Pärnumaa jahimeeste seltsiga kokkuleppe otsimisest ning tahab Tallinna maantee Ehitajate tee ristmikuni samaks jätta. Pärnu ümbersõit algaks Ehitajate tee fooriristmikult, kus algab läbimurre Lihula maanteele ja eraldatud sõidusuundadega Ehitajate tee.

Maavanem Toomas Kivimägi arvates on selline nuditud variant kõige viletsam lahendus ning Port Artur Grupi ja jahimeeste seltsiga kokkuleppeni jõudmiseks poleks vaja palju teha. Keskkonnaminister on saatnud majandusministrile kirja, et jahimeeste selts on valmis kolima, ühe sõidusuuna ühelt ja teise teiselt poolt viimiseks on aga vaja teha paar piiriprotokolli.

“Nüüd nad lähevad Tallinna maantee peale, kus uuring näitab, et liiklus ei mahu ära,” imestas Port Artur Grupi üks omanikke Kaido Kruusoja. “Meid püütakse näidata pidurina. Jah, olime osa maa äravõtmise vastu, aga eri sõidusuunad teine teisel pool piimakombinaati peaks kõigile sobima.”

Uut Papiniidu silda ei tule

Krusteni kirjelduse järgi oleks Pärnu ümbersõit ühetasandiline, fooriristmikega Tallinna maantee ja Ehitajate tee ristmikul ning piimakombinaadi mahasõidu juures. “Piimakombinaadi juures on võimalikud kõik suunad,” lausus ta.

Võimaliku Raba silla jaoks on projekteerija jätnud suurema fooriristmiku, järgmine fooriristmik on Niidu rist. Haiglasse pääsemiseks kavatsetakse kasutada senist parempööret ja Papiniidu silla juurest Via Balticaga paralleelselt Oja tänava pikenduseni viivat kogumisteed.

“Minu teada pole nad veel haiglalt kooskõlastust saanud,” ei pidanud Pärnu abilinnapea Peeter Saunpere seda lõplikuks variandiks. “Minu jaoks on selgusetud müratõkked ja paljud muud asjad.”

Uut Papiniidu silda ei tule. Krusteni sõnade järgi püüavad nad olemasolevat silda remontida, kuigi uuringud näitavad, et senist kandevõimet tugevdada ei anna. “Saab üle vana silla minna ka 2+2 variandiga,” ütles ta.

Kivimägi oli skeptiline, kas ümbersõiduteed Papiniidu sillast edasi üldse tehakse.

Krusten kinnitas, et aastatel 2009-2011 ehitatakse valmis kogu Pärnu ümbersõit, kuid see lõpeb raudteejaama, mitte linnapiiri juures.

Pärast Papiniidu silda kulgeb tulevane Pärnu ümbersõidutee raudteetammiga paralleelselt, mitte seda kasutades. Lõikumine Papiniidu tänavaga pole veel selge.

Ümbersõidutee lõpetamist raudteejaama juures põhjendas Krusten sellega, et vanasse raudteejaama rajatud kohviku staatus olevat segane. Varem kavatseti eraldatud sõidusuundadega tee ehitada linnapiirini ja jätta praegune Riia maantee linnasiseseks liikluseks.

“Olen maanteeametiga suheldes näinud täielikku haldussuutmatust ja riigi raha raiskamist,” lausus endisest piimakombinaadist kaubanduskeskust ehitada sooviv Kruusoja. “Aastaid on lastud kaotsi minna ja tulemuseks on selline säästuvariant.”Uudised ja teated
15.09.15  12:27

Selgusid Port Artur 2 ja parkimismaja vahelise hoone arhitektuurikonkursi tulemused

Port Artur korraldas arhitektuurivõistluse Aida tn 10 kinnistule Port Artur 2 ja...

loe edasi

otsingarhiiv

Port Artur Grupp toetab