Uudis

Port Artur 2 laieneb kolm korda suuremaks
04.12.07

Autor: Teet Roosaar

Port Artur Grupp kavatseb Port Artur 2 laiendada, ehitades vanale osale kolmanda korruse ja suurendades kaubamaja senise parkimisplatsi arvelt.

Uus grafiithalli kattega hoone on kahe aatriumi ja kolme sissepääsuga kolmekorruseline ehitis. Selle nullkorrusele (maapind on politseimaja pool madalam) on kavandatud kodutehnika, esimesele korrusele toidukaup, teenused ja kingitused, teisele korrusele riided ning kolmandale korrusele vabaaja-, spordi-, laste- ja kodukaup.

Uus parkla tuleb Laia tänava äärde

Praegu on kaubanduskeskus 5200 ruutmeetri suurune. Juurde- ja pealeehituse tulemusena suureneb kaubamaja 16 500 ruutmeetrini.

Kehtiv detailplaneering lubab hoone välja ehitada 12 meetri kõrguselt. See teeks korruse kõrguseks neli meetrit. Arvestades ventilatsiooninõudeid ja senist korruste kõrgust, tegi projekteerija ettepaneku tõsta hoone kõrgust 13 meetrini.

Eelmisel nädalal algataski linnavalitsus Port Artur 2 uue detailplaneeringu, mis lubaks kaubamaja ehitada 13,5 meetri kõrguse. Tõsi, ettevõte soovis peale selle ehitada politseimaja poole kaheksakorruselise ploki (all kolm korrust kaubamaja ja peal viis korrust büroopindu), kuid linnavalitsus eelistas seda arutada koos nn Lepa torniga.

2006. aasta 4. septembril algatatud detailplaneeringus soovib Elmar Lepp ehitada Pikk 12 kinnistule 84 meetri kõrguse kaksiktorni. Samal planeeringualal on Port Artur 2, tulevane bussijaam ja mõni elamu.

Port Artur Halduse juhataja Romek Kosenkraniuse sõnul jääb Port Artur 2 klaasist büroohoonete plokk tõenäoliselt kolmandasse etappi. Küll soovib ettevõte koos kaubamaja kolm korda suuremaks ehitamisega rajada kaubamaja Laia tänava poolsele küljele kaherealise parkla, kuhu mahuks 85 kohta.

Kui linn peaks parkimise sealkandis tasuliseks muutma, on Port Artur Grupp valmis parkla eest maksma, et võimaldada külalistele näiteks tunniajast tasuta parkimist.

Aasta pärast valmis

Port Artur 2 lähedal ehitatakse Ringi tänava pikendust, Aida Partnerite kaheksakorruselist elu- ja ärihoonet ja parkimismaja. Kosenkranius ütles, et nad tahaksid Port Artur 2 laienduse naabermajadega enam-vähem samaks ajaks ehk järgmise aasta lõpupoole valmis saada.

Ehitus võtab aega 9-10 kuud, taotlus senise detailplaneeringu alusel esimest kaht korrust ehitama hakata on linnavalitsusele esitatud.

Koos Port Artur 2 laiendusega ehitatakse pikemaks Aida tänav, mis jääb tulevase Pärnu kesklinna jalakäijate tänavaks. Osa sellest on Port Artur Grupp juba koos Port Artur 2 kaubakeskuse valmimisega välja ehitanud.

Pärnu linnavalitsuse ehitusteenistuse juhataja Enno Tammekivi ütles, et linn on sõlminud kesklinna arendajatega kokkuleppe maksta pool, kuid mitte üle 8 miljoni krooni Põhja ja Aida tänava ning Port Arturite vahel asuva parkla ümberehitamise kuludest. “Eesmärk on nendega arendajatega samaks ajaks valmis saada,” lausus ta.

Kosenkranius kinnitas, et kaupmeeste huvi kesklinna kaubanduspindade vastu on endiselt suur. “Sellist asja nagu korterikinnisvaraturul küll tunda ei ole. Arvan, et kaupmeeste optimism tugineb keskmise palga tõusul,” kõneles ta.